Rodzime gatunki roślin jako nasadzenia kompensacyjne

Przy planowaniu nasadzeń w szczególności na działkach na których zakończył sie proces budowlany a działka wymaga zagospodarowania warto pomyslć o rodzimych gatunkach roślin,które przyniosa nam szereg korzyści w tym:

Korzyść dla przyrody

Sadzenie roślin naturalnie występujących na danym obszarze, jest korzystne dla przyrody. Gatunki rodzime znikają z wielu terenów, sadząc je przyczyniamy się do ich ochrony. Na obszarach, gdzie znajduje się wiele gatunków uprawnych oraz obcych, sadzenie różnych roślin naturalnie występujących w danym miejscu, przyczynia się do zachowania bioróżnorodności. Wybór gatunków rodzimych redukuje zagrożenie związane z wprowadzaniem do ekosystemu gatunków inwazyjnych. 

Dobre dla zwierząt

Gatunki rodzime dostarczają zwierzętom, występującym na danym terenie, miejsca do życia oraz pokarmu. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na terenach miast, gdzie zwierzętom coraz trudniej znaleźć miejsce do życia. Zwierzęta i rośliny występujące naturalnie na danym terenie łączą subtelne zależności. Dla przykładu według prof. Macieja Luniaka, ornitologa i ekologa miasta, na obcych gatunkach drzew żyje tylko 10% organizmów, które można spotkach na drzewach rodzimych. Pokarmu i schronienia potrzebują nie tylko mniejsze i większe ssaki oraz ptaki ale również owady i wszystkie pozostałe zwierzęta.

Bliskie sercu

Rodzime gatunki są elementem naszej kultury. Bliskie naszym sercom krajobrazy, utrwalone m.in. w poezji Jana Kochanowskiego czy obrazach Józefa Chełmońskiego, dają nam poczucie zakorzenienia. Dla wielu z nas miłe wspomnienia związane z dzieciństwem czy miejscem pochodzenia, dotyczą pięknych przyrodniczo miejsc. Jeśli z sentymentem myślimy o kwitnących jabłoniach, brzozowych zagajnikach, wrzosowiskach, zbieraniu w lesie poziomek czy jagód, możemy inspirować się tymi obrazami przy projektowaniu swojego ogrodu. Zachowanie elementów krajobrazu, charakterystycznych dla danego obszaru, pozwoli w przyszłości cieszyć się nim również naszym dziociom i wnukom.

Praktyczne i tanie

Rodzime rośliny są dobrze dostosowane do warunków klimatycznych, panujących na danym obszarze. Decydując się na ich posadzenie możemy być pewni, że bez problemu przetrwają zimę. Rośliny naturalnie występujące na danym terenie nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów i są przez to łatwe w uprawie. Rodzime gatunki są piękne i tworzą spójną całość z otoczeniem. Rośliny te są też często tańsze od egzotycznych i łatwe do zdobycia.

Źródło; http://uslugiekosystemow.pl/

 

Formularz wyszukiwania

«